Jak zbudować tunel foliowy?

Opublikowano: 29 lipca 2022

Czy warto budować tunel foliowy? W jakim celu stawia się tunele foliowe? Na te pytania jak i na wiele innych postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Co to jest tunel foliowy?

Tunele foliowe to obiekty, zwane pospolicie foliówką lub cieplarnią foliową. Są wykorzystywane najczęściej w ogrodnictwie. Pozwalają na intensywną uprawę roślin ciepłolubnych niezależnie od pogody i aktualnej pory roku. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed deszczem i gradem a przede wszystkim przed silnymi podmuchami wiatru. Pozwalają także ograniczyć ilość stosowanych środków ochrony roślin. Dzięki tak dogodnym warunkom rośliny szybciej wzrastają i przynoszą obfity plon.

Wybór konstrukcji

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite konstrukcje tuneli foliowych i samodzielne dokonanie wyboru tej właściwej może być naprawdę trudne. Klienci, którzy decydują się na zakup u renomowanego przedstawiciela AGRO-SUR, wybierają najczęściej tunele wolnostojące całoroczne, tunele zblokowane bądź tunele foliowe szerokonawowe.

  • tunele wolnostojące całoroczne – konstrukcję stanowią ocynkowane profile stalowe, które mogą być pokryte płytami PCV bądź pojedynczą lub podwójną warstwą folii antykondensacyjnej. W takich tunelach możliwe jest utrzymywanie wysokiej termoizolacji, co pomaga w obniżeniu kosztów ogrzewania. Najczęściej są wykorzystywane do uprawy warzyw i kwiatów.
  • tunele zblokowane – posiadają solidną konstrukcję, opierającą się na ocynkowanych profilach stalowych. Posiadają pokrycie z płyt PCV bądź z pojedynczej lub podwójnej folii. Doskonale nadają się do intensywnych upraw warzyw i kwiatów a także do wykorzystania w celach magazynowych oraz przy produkcji szkółkarskiej.
  • tunele foliowe szerokonawowe – niezwykle uniwersalne konstrukcje, oparte na ocynkowanych profilach stalowych. Najczęściej wykorzystywane są na potrzeby szkółkarskie, nadaje się również do upraw wczesnowiosennych. Wyróżnia się na tle innych tuneli dużą kubaturą oraz brakiem wewnętrznych słupów.

Jak wybrać dobrą folię?

Aby efektywnie przyspieszyć wzrost roślin pod folią, nawet o kilka tygodni, niezwykle ważne jest z jakiego materiału zostanie zbudowany tunel. Folia nie może być przypadkowa, a jej zakup powinien być starannie przemyślany. Musi spełniać pewne kryteria i być przeznaczona do zastosowań ogrodowych. Producent tuneli foliowych zwraca uwagę, że musi ona być mocna i wytrzymała, a jednocześnie elastyczna tak, aby przetrzymała silne podmuchy wiatru oraz ulewne deszcze. Musi również zapewnić odpowiednią izolację cieplną i właściwą przepuszczalność światła. Warto pamiętać, aby zakupić nieco więcej folii niż jest to wymagane tak, aby mieć możliwość wkopania nadmiaru na około w ziemię. Pozwoli to na większą stabilizację tunelu.

Zalety tuneli foliowych

Tunele foliowe posiadają mnóstwo zalet. Może to właśnie dlatego coraz więcej ich widać w przydomowych ogródkach. Przede wszystkim są to lekkie konstrukcje, które łatwo zarówno postawić jak i później zdemontować. Ponadto zapewniają odpowiednią temperaturę i tworzą idealny mikroklimat do wzrostu roślin a także chronią przed wiatrem i deszczem. Przy zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach pogodowych panujących w Polsce są doskonałych rozwiązaniem. Nigdy nie wiemy jak długo potrwa zima, ani kiedy wreszcie przywita nas wiosna. Nie jesteśmy w stanie również przewidzieć czy wystarczająca będzie ilość opadów, gwarantująca roślinom odpowiednie nawodnienie. To właśnie dlatego farmer tunele są coraz chętniej kupowane przez Polaków.

Budować czy kupić tunel foliowy?

Czy warto podjąć się samodzielnej budowy tunelu foliowego? Z pewnością największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania tunelu do własnych potrzeb. Możemy postawić tunel o dowolnym kształcie, idealnie dopasowując go przestrzeni w ogrodzie. Jeśli mamy w sobie zmysł majsterkowicza, nie powinno nam to przysporzyć problemów ani zająć dużo czasu. W przeciwnym razie warto postawić na zakup gotowego tunelu foliowego u renomowanego przedstawiciela AGRO-SUR. W ofercie znajdują się solidne i estetyczne modele o różnych rozmiarach. Wybierz ten idealny dla siebie.