Jaka folia na tunel będzie najlepsza?

Opublikowano: 22 lipca 2022

Tunele foliowe to obiekty, służące przede wszystkim do ochrony roślin. Są świetną alternatywą dla szklarni. Aby cieszyć się jednak tunelem przez wiele sezonów, należy w sposób bardzo rozważny podejść do wyboru właściwej folii. Jest ona bowiem najważniejszą częścią tunelu i to właśnie głównie od niej zależą warunki, jakie będą panować wewnątrz. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie i jaka folia na tunel będzie najlepsza?

Cechy dobrej folii na tunel

Uprawy pod folią dają możliwość przyspieszenia zbiorów i to nawet o kilka tygodni, zwłaszcza w przypadku uprawy warzyw ciepłolubnych, np. pomidorów, papryki, ogórków czy kapusty. W tunelu można też uprawiać kwiaty ozdobne, zioła i warzywa przedplonowe (rzodkiewkę, szpinak). Aby uprawy się udały, nie może być to byle jaka, przypadkowa folia. Musi ona spełniać pewne kryteria i być przeznaczona do zastosowań ogrodowych. Ważne, aby była to wytrzymała folia na tunel i elastyczna tak, aby dzielnie znosiła silne podmuchy wiatru i ulewne deszcze. Musi być zatem odporna na rozciąganie i rozdzieranie. Musi też zagwarantować odpowiednią izolację cieplną a także ochronę przed działaniem promieni słonecznych UV a także zapewniać dobrą przepuszczalność światła. Taką folię można zakupić w specjalistycznych sklepach, np. bezpośrednio u renomowanego przedstawiciela AGRO-SUR. Wówczas mamy pewność nabycia folii dobrej jakości, która posłuży przez lata.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Materiał, który jest wykorzystywany do produkcji folii, musi posiadać odpowiednie cechy. Na pierwszy rzut oka, folie różnią się kolorem pokrycia. Zauważamy, że dostępne są folie białe lub zielone. Okazuje się, że jest to walor nie tylko estetyczny, ale mówi nam o rodzaju wtopionego wzmocnienia. Folia zielona jest zdecydowanie mocniejsza i odporniejsza na uszkodzenia, zwłaszcza przez porywiste wiatry. Z pewnością wytrzyma przynajmniej 4 sezony. Najczęściej wybierana jest jednak folia przeźroczysta, aby zapewnić dopływ światła do upraw.

Ponadto folia posiada oznaczenia UV2-UV5, które informują o stopniu stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV. Im stopień ten jest wyższy, tym powłoka zabezpieczająca przed promieniowaniem przetrwa dłużej. Przykładowo oznaczenie UV5 informuje nas, że folia wytrzyma 5 sezonów czy 2,5 roku ( w jednym roku mamy 2 sezony). Aby łatwo i szybko zidentyfikować ten parametr, stosuje się różne odcienie folii i są to:

  • UV2 – niebieski
  • UV3 – żółty
  • UV4 – zielony
  • UV5 – różowy.

Parametry transmisji światła

Dobre folie na tunel muszą zapewniać optymalne rozproszenie naturalnego światła, które dociera nawet do najniższych części hodowanych roślin. Muszą zapewniać tzw. efekt dyfuzji. Współczynnik przenikania światła powinien wynosić około 90% a rozproszenie światła ok. 35%. Tylko przy takich parametrach mamy pewność, że nasze rośliny będą równomiernie oświetlone. Kupując folie na tunel u renomowanego przedstawiciela AGRO-SUR, nabywamy produkt o wzorowej transmisji światła, wynoszącej aż 91%.

Gramatura folii na tunel

Kolejnym istotnym parametrem, na który należy zwracać uwagę przy zakupie, jest gramatura folii. Powinna ona wynosić co najmniej 140 g/m², a jeśli folia ma przetrwać kilka sezonów – zaleca się zakup materiału o gramaturze 150 g/m².

Wysoka izolacyjność = oszczędność

Wybór folii na tunel najwyższej jakości ma bezpośrednie przełożenie na jej wytrzymałość i długość użytkowania. Tylko szczelne pokrycie tunelu pozwala utrzymać wewnątrz stałą temperaturę powietrza. Dobra izolacja oznacza także obniżenie kosztów ogrzewania, co w przypadku tunelów ogrzewanych ma przeogromne znaczenie.

Dobra folia na tunel gwarancją sukcesu

Jak widać wybór tunelu foliowego jest tylko pozornie łatwą czynnością. Warto jednak poświęcić temu nieco czasu, aby cieszyć się tunelem przez kilka sezonów.