Co uprawia się w tunelu foliowym lub w szklarni?

Opublikowano: 9 czerwca 2022

Uprawiając ogródek, a w nim czy to warzywa, czy owoce a może kwiaty, trzeba zdecydować, w jakiej będzie on formie. Możliwości na rynku jest sporo. Między innymi można wybrać szklarnie aluminiową, tunel foliowy bądź uprawę pod gołą chmurką. Wybór nie jest prosty, ponieważ tunele foliowe i szklarnie znacznie się od siebie różnią, nie tylko tworzywem, z którego są stworzone. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami w dużej mierze zależy także od tego, co chce się uprawiać. Niektóre gatunki roślin wymagają specjalnych warunków, które są w stanie zapewnić tylko tunele lub szklarnie.

Tunele foliowe a szklarnie - różnice i podobieństwa

Szklarnie to klasyczne cieplarnie, które umożliwiają wydłużenie okresu uprawy roślin. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości szkła, aluminium lub z poliwęglanu. Zdecydowanie należy pamiętać, że dobre szklarnie, wykonane z odpowiednich materiałów są dużo droższe. Tańszym sposobem na stworzenie specyficznego mikroklimatu jest postawienie na tunel foliowy. W tym przypadku niski nakład finansowy pozwala na osiągnięcie proporcjonalnych efektów rozwoju roślin.

Przy oby rozwiązaniach - zarówno szklarni jak i tunelu foliowego - istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby, a także solidna i niezaniedbana pielęgnacja upraw. Takie przygotowanie zapobiegnie szybkiemu wyjałowieniu się ziemi. Dlatego tak istotne jest dbanie o prawidłowy odczyn gleby. Można się o niego zatroszczyć poprzez regularne odkwaszanie ziemi, a także gospodarowanie miejscem upraw - grupowanie sadzonek, by móc je w łatwiejszy i optymalniejszy sposób pielęgnować.

Odpowiednia pielęgnacja upraw polega w dużej mierze na odpowiednim nawadnianiu oraz nawożeniu naturalnymi nawozami. Warto pamiętać także, by dbać o odpowiedni poziom wilgoci zarówno gleby jak i powietrza. W tym celu pomocne okażą się systemy nawadniające. Jako, że szklarnia oraz tunel foliowy są zamkniętymi przestrzeniami, które mają zapewnić roślin komfortowe warunki, nie można pominąć kwestii wietrzenia. Świeże powietrze dobrze wpłynie na uprawy i pozwoli im czerpać odpowiednie związki i pierwiastki.

Dlaczego warto?

Czy warto zainwestować w bloki foliowe lub szklarnie? Można prosto odpwiedzieć - oczywiście, że tak - jednak wszystko zależy od potrzeb i preferencji, a także nakładu finansowego. Przede wszystkim poleca się korzystanie z oferty producentów szklarni i tuneli foliowych.

Korzystanie z bloków i szklarni na zamówienie pozwala na rozpoczęcie sezonu już nawet w lutym, zakończenie go w październiku bądź listopadzie. Bloki foliowe mają za zadanie chronić uprawy przed niekorzystnymi warunkami, takimi jak temperatury, zapewniając odpowiedni mikroklimat, a także osłaniać podczas wichur, ulew czy gradobicia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych konstrukcji tuneli foliowych od producentów rośliny są mniej narażone na różne inwazje owadów czy choroby, dzięki temu nie trzeba stosować niebotycznych ilości środków chemicznych.

Rośliny uprawiane w tunelach foliowych

Korzystając z nowoczesnych i wysokiej jakości ofert producentów tuneli foliowych warto pamiętać, jakie rośliny można w nich sadzić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy dane uprawy będą ciepłolubne, a także czy są to warzywa przedplonowe. Pamiętając o ograniczonej ilości miejsca, w celu zebrania dużych zbiorów warto najpierw posadzić rośliny przedplonowe (takie jak: rzodkiewka, sałata czy szpinak), a w drugiej kolejności ciepłolubne (pomidory, papryki, cebule, ogórki czy białą kapustę).

Konstrukcje tuneli foliowych prosto od producenta pozwalają również na uprawę różnego rodzaju ziół, jak na przykład: cząber, dziurawiec, bazylia, melisa, lubczyk, koper czy estragon. Świetnie sprawdzą się w przypadku sadzenia mniej popularnych gatunków, które muszą mieć konkretne warunki oraz ochronę, zalicza się do nich oberżynę, arbuza czy melona. Popularne jest również sadzenia kwiatów ozdobnych, które na “wolnym ogrodzie” mogłyby ulec zniszczeniu poprzez warunki atmosferyczne.

Rośliny uprawiane w szklarniach

W szklarni można spotkać przede wszystkim warzywa. Korzystając z ofert producentów szklarni, możliwe jest, by cieszyć się wczesnymi zbiorami. Szklarnie pozwalają na sadzenie już w lutym i marcu nowalijek oraz rozsadów. Popularne są warzywa, które pojawiają się wiosną: cebula, czosnek, sałata masłowa, szpinak, pietruszka, szczypiorek, rzodkiewka i wiele innych. Szklarnia umożliwia także przygotowanie własnych sadzonek poprzez wysiane wybranych nasion na rozsady. Mogą to być m.in. brokuły, kapusty, karczochy, selery czy pory.

Popularne jest także przygotowanie rozsady pomidorów wysokopiennych czy krzaczastych, a także ogórków. Zaopatrując się w szklarnię od producenta, często celem jest uprawianie owoców. Szczególnie, że to rośliny bardzo delikatne, które w łatwy sposób - deszcze, wiatry i grady - ulec zniszczeniu. Najpopularniejsze jest hodowanie truskawek czy malin. Szklarnie pozwalają na uzyskanie większego plonu, który będzie się charakteryzował szybszym dojrzewaniem oraz lepszym smakiem i aromatem.