Jaka ziemia powinna być w szklarni i tunelu foliowym?

Opublikowano: 29 października 2022

Uprawa warzyw pod osłoną – niezależnie od tego, czy ma ona miejsce w tunelach foliowych, czy szklarniach ogrodowych – wymaga zastosowania gleby o odczynie jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Tego typu uprawa zobowiązuje hodowcę do maksymalnego wykorzystania potencjału z ograniczonej powierzchni. Z tego powodu tak istotne jest regularne sprawdzenie pH podłoża i odkwaszanie gleby w razie potrzeby. Sprawdź, jak uzyskać optymalne podłoże pod uprawę hodowanych warzyw, jeśli masz szklarnie ogrodowe lub tunele foliowe.

Gleba na początek prowadzenia upraw

Odpowiednia gleba to klucz do sukcesu, dzięki któremu będziesz w stanie zebrać obfite plony, bez względu na to, czy uprawiasz warzywa i owoce w szklarni ogrodowej, czy w tunelu foliowym. Rośliny, aby prawidłowo rosnąć, potrzebują dobrze dobranej ziemi, optymalnej temperatury oraz przepływu powietrza. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem sezonu siania i sadzenia warto zadbać o odpowiednie podłoże dla hodowanych roślin, inaczej plony mogą okazać się marne, nawet jeśli kupisz osłonę od najlepszego producenta szklarni i tuneli.

O czym jeszcze powinni pamiętać początkujący hodowcy? Podłoże w tunelu foliowym powinno być dokładnie oczyszczone, przekopane oraz spulchnione. Aby je użyźnić, warto wymieszać je z nawozami organicznymi, czyli obornikiem i kompostem. Pamiętaj też o tym, by dostosować odczyn gleby do najważniejszych warzyw, które uprawiasz. Gleba, która jest użytkowana już kilka lat, wymaga odkwaszenia i odkażenia – ten temat rozwiniemy w następnym akapicie. Najlepiej w tym celu użyć nawozów wapniowych (do odkwaszenia) i specjalnych preparatów (do odkażenia).

Warto mieć na uwadze to, że powyższe zabiegi jedynie ograniczają ryzyko wystąpienia efektu zmęczenia gleby, a nie je całkowicie eliminują. Mimo to dobrze jest regularnie wykonywać te czynności, ponieważ gleba użytkowana pod osłonami szybko jałowieje.

Jak przygotować glebę do kolejnego sezonu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odkwaszenie gleby jest jedną z najistotniejszych czynności, które przekłada się na większe i lepsze zbiory. Większość gatunków warzyw, które są uprawiane w tunelu foliowym lub szklarni ogrodowej, najlepiej rozwija się, jeśli odczyn gleby wynosi od 6,0 do 7,0 pH. Gdy ta wartość spada poniżej 5,0, wtedy zauważalnie otrzymujesz mniejsze plony. Z kolei odczyn poniżej 4,5 pH jest w stanie doprowadzić do całkowitego paraliżu systemu korzeniowego roślin, a co za tym idzie, do obumierania całych upraw. Z tego powodu trzeba regularnie – a nierzadko wyłącznie profilaktycznie – odkwaszać glebę. Ten zabieg najlepiej wykonać przed lub po sezonie wegetacyjnym, czyli w okresie wczesnowiosennym albo późnojesiennym.

Na czym polega odkwaszanie gleby? Najprościej mówiąc, należy wymieszać ziemię z nawozem wapniowym. Zanim jednak przystąpisz do wapnowania, musisz sprawdzić odczyn gleby. W tym celu zaopatrz się w mierniki chemiczne lub elektroniczne. Na rynku z łatwością znajdziesz różne modele tych urządzeń, dostępne są one w sklepach ogrodniczych. Podobnie jak ich zdobycie tak sama obsługa nie powinna Ci nastręczyć większych problemów. Jeśli prowadzisz niewielką uprawę, do sprawdzenia odczynu gleby wystarczy kilka próbek na głębokości 0-20 cm. Na ich podstawie będziesz mógł obliczyć potrzebną dawkę nawozu.

Uprawiając hodowlę pod osłonami, warto jeszcze zwrócić uwagę na parametr, jakim jest użyźnianie. Najpowszechniejszym użyźniaczem jest torf, jednak ma on jedną, sporą wadę – mianowicie ma kwaśny odczyn. Aby poprawić jego właściwości, dobrze jest użyć do użyźniania nie tylko torfu i ziemi ogrodowej, ale także piasku (dla rozluźnienia), kompostu oraz obornika.

Jeśli uprawiasz rośliny w pojemnikach w szklarni, to zamiast piasku użyj keramzytu i rozdrobnionego styropianu jako rozluźniacza. Te dodatki lepiej sprawdzą się niż piasek i pomogą Ci odpowiednio zbilansować podłoże, dzięki czemu uzyskasz równowagę między zasobnością a przepuszczalnością.

Pamiętaj też o tym, że podłoże w szklarni należy systematycznie odkażać, najlepiej zrobić to już po sezonie. W tym celu stosuj specjalne preparaty lub parę wodną. Zabieg powtarzaj co 2-3 lata.