Jak zbudować szklarnię?

Opublikowano: 25 sierpnia 2022

Chcesz zbudować szklarnię w ogrodzie, w której uprawiane rośliny będą obfitować w plony, niezależnie od pory roku i pogody panującej na zewnątrz? Zastanawiasz się, od czego najlepiej zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie cenne wskazówki.

Co to jest szklarnia?

Uprawy warzyw cieszą się coraz większą popularnością. Nie zawsze jednak warunki atmosferyczne są sprzyjające obfitym plonom. Ulewne deszcze, gwałtowne wiatry i dynamiczne spadki temperatur potrafią zniszczyć nawet najlepiej pielęgnowane sadzonki. Czy można sobie z tym problemem jakoś poradzić? Tak. Doskonałym rozwiązaniem są szklarnie – konstrukcje, które pozwolą utrzymać stałą, wysoką temperaturę wewnątrz a do tego ochronią przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi.

Jaką konstrukcję wybrać?

Ważną i niezwykle istotną decyzją, jaką musisz podjąć decydując się na postawienie szklarni jest wybór materiału do jej konstrukcji, gdyż każdy z dostępnych na rynku ma swoje i zalety i wady. Przeanalizujmy je zatem.

Szklarnia ze stali

Ileż to razy słyszeliśmy określenie „mocny jak stal”? Powiedzenie to nie wzięło się znikąd. Stal to niesamowicie trwały i wytrzymały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć a ze stalowej szklarni z pewnością będziemy korzystać przez długie lata. Niestety, są to konstrukcje niesamowicie ciężkie, co może sprawiać nie lada problem w trakcie montażu.

Co jako pokrycie szklarni?

Wiemy już, że najpopularniejsze materiały konstrukcje, wybierane do budowy szklarni to stal. Jaki materiał natomiast nadaje się jako pokrycie szklarni? Producent szklarni AGRO-SUR proponuje poliwęglan, szkło lub folie.

Szklarnia ze szkła

Szkło jest jednym z najpopularniejszych materiałów. Takie pokrycie jest trwałe i odporne na uszkodzenia. Wymaga jednak zbudowania mocnej i wytrzymałej konstrukcji nośnej, która utrzyma ciężar szkła. Montaż jest nieco skomplikowany i wymaga zaangażowania kilku osób. Z tego powodu nie jest to dobre rozwiązanie do budowy małej, ogrodowej szklarni. Warto natomiast szklaną szklarnię brać pod uwagę w przypadku dużych i solidnych konstrukcji.

Szklarnia z poliwęglanu

Ciekawą propozycją są szklarnie z poliwęglanu. To pokrycie odporne zarówno na działanie nieprzyjaznych czynników atmosferycznych jak i na uszkodzenia mechaniczne. Do tego charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością promieni słonecznych, zabezpieczając jednocześnie przed działaniem UV. Producent szklarni z poliwęglanu zapewnia, że jest to dość lekki materiał a przenoszenie szklarni z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. To trwałe rozwiązanie, ale jego cena jest wyższa od pozostałych.

Szklarnia z folii

Pokrycie szklarni z folii należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych opcji. Do tego jest zupełnie niekłopotliwe w montażu. Nowoczesne folie na szklarnie są już bardzo wytrzymałe, więc nie ma obaw o szybkie uszkodzenie i konieczność wymiany. Dodatkowo specjalnie zaprojektowana struktura pozwala osiągać świetne wyniki izolacji termicznej. Szczególnie warte polecenia są oferowane przez nas folie pompowane.

Jakie narzędzia do budowy szklarni?

Wiedząc, na jaką konstrukcję i pokrycie się decydujemy, czas zacząć kompletować niezbędne narzędzia. Będziemy potrzebować różnego rodzaju elektronarzędzi, tj. wiertarka i wkrętarka, a także sprzęt pomiarowy typu poziomica, miarka itp. Jeśli zdecydujemy się na budowę szklarni z fundamentami, będziemy musieli zadbać również o sprzęt budowlany, który pozwoli na wykopanie dziur w ziemi, wylanie betonu i jego obróbkę.

Wszystko gotowe? Zatem do dzieła!