Jak uprawiać ogórki w szklarni lub tunelu foliowym?

Opublikowano: 8 lipca 2022

Uprawa ogórków w szklarni lub w tunelu foliowym ma wiele zalet, ale najważniejsze z nich to wcześniejsze plony oraz ochrona przed chłodem i wiatrem. Aby rosły zdrowo i dawały obfity plon nie należy ich pozostawiać jednak samych sobie. Oto nasze wskazówki.

Jakie warunki lubią ogórki?

Ogórki to rośliny ciepłolubne, które mają wysokie wymagania co do gleby, nasłonecznienia i wilgotności. Oto warunki, które sprzyjają udanej uprawie:

  • temperatura – należy pamiętać, aby nie dopuścić do przechłodzenia uprawy. Optymalna temperatura w okresie od wysiewu do wschodów to 24-25 °C w ciągu dnia i 18-20 °C w nocy. W produkcji rozsady zaleca się utrzymywanie temperatury 22-25 °C w dzień i 18-22 °C w nocy. Po posadzeniu należy ogórkom zapewnić temperaturę 25-30 °C w dzień i 20-25 °C w nocy. Warto pamiętać, że dobowe wahania temperatury nie powinny przekraczać 6-8 °C. Ponadto niebezpieczne dla naszej uprawy mogą być spadki poniżej 16 °C a także temperatury wyższe niż 35 °C.
  • nasłonecznienie – ogórki hodowane zarówno w szklarniach jak i w tunelach foliowych wymagają dobrego, rozproszonego nasłonecznienia. Nie powinny zatem być zbyt gęsto sadzone, aby nie blokowały sobie wzajemnie dostępu do światła. Podaje się, że zagęszczenie roślin nie powinno być większe niż 1,2 – 1,6 szt/m2 w przypadku wczesnych nasadzeń, przy późniejszych może być to 2-2,5 szt/m2.
  • wilgotność i podlewanie – producent szklarni zaleca, aby ogórki podlewać systematycznie wodą o temperaturze 20 °C. Z tego względu, że ogórki posiadają płytki system korzeniowy, należy dopilnować, podłoże było stale wilgotne. Po wysadzeniu do gruntu rozsad, wilgotność ziemi powinna wynosić 50%, a następnie 60-70 %. W trakcie owocowania zaleca się utrzymywanie wilgotności nawet 85%.
  • nawożenie – chcąc uzyskać satysfakcjonujące plony, należy pamiętać, aby ogórkom dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych. Wiele z nich wchłania się przy pH podłoża ok. 6-7. Gleba powinna być bogata w fosfor, magnez, azot, wapń i potas.

Kiedy siać?

Ogórki pod folię wysiewa się zazwyczaj na przełomie lutego i marca do małych doniczek, plastikowych lub celulozo-torfowych. 4 tygodnie później rozsady są już gotowe do zasadzenia w tunelu foliowym lub w szklarni. Należy pamiętać, aby około 10 dni przed sadzeniem do gruntu zacząć rozsady hartować, obniżając temperaturę oraz ograniczając podlewanie.

Kiedy czas na zbiory?

Jeżeli zapewni się ogórkom odpowiednie warunki, w okresie od lipca do września powinniśmy cieszyć się obfitymi zbiorami ogórków ze szklarni lub spod folii. Należy jednak pamiętać o regularnym ich doglądaniu i zbieraniu, gdy będą już dojrzałe. Producent tuneli foliowych nie zaleca jednak równoczesnego uprawiania ogórków i pomidorów, gdyż są to warzywa, które wymagają odmiennych warunków.

W szklarni czy w tunelu foliowym?

Ogórki są warzywem bardzo chętnie uprawianym. Aby plony były satysfakcjonujące, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki pod osłonami. Może mieć to miejsce w szklarni czy w pomieszczeniu , którego ściany i dach wykonane są z folii, poliwęglanu komorowego lub ze szkła. Tańszą, lżejszą i co istotne – mobilną jej wersją jest tunel foliowy, którego poszycie wykonane jest wyłącznie z folii. Obydwa pomieszczenia jednak pełnią tę samą funkcję – mają zapewnić odpowiednią temperaturę mikroklimat, uchronić plony przed wiatrem i deszczem a także przed szkodnikami. Szklarnie umożliwiają rozpoczęcie uprawy już w marcu, natomiast jeśli wykorzystujemy tunele foliowe, zaczynamy w kwietniu.