W jakim celu stosuje się zasłony cieniujące w szklarniach?

Opublikowano: 5 grudnia 2022

Cieniowanie to zabieg konieczny w czasie słonecznych i upalnych dni. Zdarza się, że rośliny więdną mimo Twojej troski i należytej pielęgnacji. Jeżeli to uprawy pod osłonami, czyli w foliach i szklarniach ogrodowych, warto ograniczyć dostęp promieni słonecznych. W ten sposób obniżysz temperaturę i poprawisz warunki dla upraw. Pozwoli Ci to zrealizować zamierzoną wielkość produkcji w przewidzianym czasie.

Jakie uprawy wymagają stosowania zasłon?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz przydomowy ogródek z niewielką folią, czy wielkopowierzchniową szklarnię ogrodową, pomyśl o cieniowaniu upraw. Zajmujesz się kwiatami, pomidorami, ogórkami a może egzotycznymi owocami? Dla każdego rodzaju upraw pod osłonami warto pomyśleć o systemie cieniującym do szklarni.

Jak wybrać dobre zasłony cieniujące?

Istnieją trzy główne obszary, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zasłon cieniujących:

  • rodzaj upraw;
  • materiał cieniujący;
  • rodzaj obsługi.

Zasłony cieniujące do szklarni najlepiej dopasować do rodzaju upraw. Dobrym rozwiązaniem są także zasłony cieniująco-termoizolacyjne, które ułatwiają sterowanie temperaturą wewnątrz szklarni ogrodowej.

Przepuszczalność cieniowania wpływa latem na ograniczenie nadmiernej ekspozycji światła słonecznego na uprawy, jednocześnie przepuszczając światło rozproszone. Zimą, systemy cieniujące do szklarni pomagają utrzymać stałą temperaturę i wilgotność powietrza.

Materiał cieniujący pomoże w ograniczeniu zużycia energii i zasobów potrzebnych do ograniczenia warunków świetlnych. Wybór najtańszych rozwiązań nie zawsze jest najlepszy. Przykładem niech będzie malowanie szyb kredą lub mlekiem wapiennym z gliną. Jest to budżetowy wariant, ale dość kłopotliwy.

Po każdym deszczu trzeba ponownie malować obiekt, a przy stałym zacienieniu rośliny mają zbyt mało światła o poranku i popołudniami. Oznacza to niższe plony i dłuższy okres wegetacji, co w profesjonalnych uprawach wiąże się z wyższymi kosztami. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą zasłony cieniujące do szklarni, którymi można łatwo sterować.

Szklarnie ogrodowe wyposażone w zasłony cieniujące warto uzupełnić o sterownik lub komputer, które nadzorują przebieg ich pracy. Automatyzacja prostych, ale pracochłonnych dla człowieka czynności, pozwala ograniczyć koszty pracy. Nie trzeba angażować pracowników do ręcznego sterowania zasłonami cieniującymi do szklarni. Jednocześnie zyskujesz pewność, że system odpowiednio dopasuje zacienienie do potrzeb roślin i warunków pogodowych. Co więcej, zmiana ustawień możliwa jest zdalnie z poziomu komputera, a w niektórych przypadkach nawet ze smartfona.

Jako producent szklarni z poliwęglanu i systemów cieniujących do szklarni jesteśmy w stanie pomóc dopasować rozwiązania do potrzeb Twojej firmy. Zostaw wiadomość, a nasz specjalista oddzwoni i przybliży korzyści ze współpracy.

Dlaczego warto wyposażyć szklarnię ogrodową w zasłony cieniująco-termoizolacyjne?

W Polsce systematycznie przybywa upalnych dni, a te zwykle nie wpływają korzystnie na uprawy. Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej podał, jak sytuacja wygląda na przykładzie Warszawy.

Liczba upalnych dni w Warszawie w latach:

  • 1981-1990 – 41;
  • 1991-2000 – 74;
  • 2001-2010 – 95;
  • 2011-2020 – 117 dni.

Dla porównania we Wrocławiu liczba upalnych dni wzrosła z 56 (1981-1990) do 174 (2011-2020). W Krakowie, w analogicznym okresie odnotowano wzrost z 45 do 136 dni, w Suwałkach z 12 do 51 dni, w Szczecinie z 45 do 92 dni, a w Białymstoku z 14 do 64 dni.

Wybierz systemy cieniujące do szklarni

Większa liczba gorących dni to wyzwanie zarówno dla miłośników przydomowych ogródków, jak i profesjonalnych upraw. W pierwszym wypadku niepowodzenie w wyhodowaniu ulubionej odmiany pomidorów spotka się z zawodem. Z kolei przedsiębiorca będzie musiał pogodzić się ze stratami. Co z pewnością odbije się na rentowności całego przedsięwzięcia i planach na najbliższe lata.

Niezależnie od sytuacji możesz zoptymalizować warunki hodowli roślin. Pomogą w tym zasłony cieniujące do szklarni. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści przyniosą dla Twojej produkcji roślinnej? Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.