Co robić aby Twoja szklarnia pozostała jak nowa przez lata?

Opublikowano: 24 lutego 2023

O tym rozmawiamy z naszym ekspertem, Łukaszem Skupieniem, Dyrektorem ds. Technicznych w AGRO-SUR.

- O czym powinniśmy pamiętać na początku użytkowania szklarni?
- Należy mieć świadomość, że szklarnia wyposażona w systemy sterowania jest obiektem nieco złożonym. Dlatego na początku warto jej obsłudze poświęcić trochę uwagi. Warto wiedzieć o tym, że w identycznych obiektach ogrodniczych warunki klimatyczne mogą się od siebie różnić. Związane jest to m.in. z położeniem geograficznym. Ważne jest, aby, zaczynając pracę w szklarni, nauczyć się charakterystyki jej użytkowania. Należy zacząć od dostosowania ustawień – m.in. temperatury, wilgotności i nawadniania w szklarni. Kiedy sterownik klimatyczny jest odpowiednio skonfigurowany, można w prosty sposób korzystać ze szklarni oraz technologii, które ułatwiają i unowocześniają produkcję, co z kolei przynosi wymierne korzyści dla użytkownika.

- Jak dobrze dbać o konstrukcje stalowe w szklarni?
- Szklarnie z reguły posiadają konstrukcje stalowe jak i aluminiowe, które nie wymagają specjalnej obsługi. Trzeba zwracać uwagę na czystość. Jeśli w wyniku intensywnej eksploatacji pojawią się ewentualne uszkodzenia należy je bezwzględnie naprawić zgodnie z technologią. AGRO-SUR oferuje kompleksowe usługi serwisowe. Dzięki nam użytkownik może cieszyć się szklarnią utrzymaną w bardzo dobrej kondycji przez cały okres użytkowania.

- Jak przygotować szklarnie do uprawy warzyw?
- Przede wszystkim, aby uniknąć chorób roślin, należy po każdej zakończonej uprawie zdezynfekować szklarnię. Co ważne, dezynfekcja powinna obejmować zarówno szklarnie, jak i obiekty przyległe: łącznik oraz pomieszczenia, z których wchodzi się bezpośrednio do szklarni. Przed wykonaniem dezynfekcji, że szklarni należy usunąć wszystkie pozostałości po poprzedniej uprawie oraz umyć dokładnie całą szklarnię: posadzki, rynny czy stoły uprawowe oraz wszystkie urządzenia znajdujące się w obiekcie. Po dokładnym umyciu możemy wybrać środek, którym przystąpimy do dezynfekcji. Należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego szkła a dokładnie na powłoki, jakie zostały naniesione na szkło w procesie produkcji. Wszelkie powłoki antyrefleksyjne czy dyfuzyjne mogą wejść w reakcję z zastosowanymi środkami dezynfekcyjnymi. Dlatego warto przed ich wyborem zasięgnąć porady producenta szkła lub środka czyszczącego, aby dowiedzieć się, jakie substancje są bezpieczne dla naszej szklarni. Zalecam również kwarantannę (okres zależy od użytego środka), aby bez problemów i niespodzianek przystąpić do nowego sezonu.

- Jak oczyszczać szklarnię po sezonie i jakich środków używać?
- Zanim udamy się na zasłużony odpoczynek, warto poświęcić kilka dni na posprzątanie szklarni oraz na prace serwisowe. O co dokładnie chodzi? Należy sprawdzić poprawności działania wszystkich urządzeń w szklarni: wietrzenia, kurtyny cieniujące, system nawadniania i ogrzewania. Jeśli przez jakiś czas nie będziemy ogrzewać szklarni, należy zabezpieczyć rury, aby nie zamarzła w nich woda.

- Jak dobrze serwisować automatykę i technikę?
- Dla zapewnienia optymalnego klimatu w szklarni, konieczne jest zadbanie o wszelkie wszystkie elementy sterujące oraz wykonawcze. Czyszczenie obudów czujników, sprawdzanie poprawności ich pomiarów czy okresowa kalibracja to czynności niezbędne dla prawidłowego działania systemu sterującego.
Nie bez znaczenia pozostają również elementy wykonawcze takie jak: napędy wietrzeń, zasłon czy motoreduktory. Elementy wietrzeń wymagają okresowego sprawdzenia mocowania, dokręcenia śrub przy przekładniach na wale, czy smarowania elementów ślizgowych łożysk.
Przy napędzie kurtyn cieniujących, zaciemniających czy termoizolacyjnych bardzo ważna jest ocena stanu technicznego linek napędzających i żyłek podtrzymujących.
System nawadniania również wymaga wykonywania przeglądów, wymiany filtrów czy uzupełniania soli w systemach zmiękczania.
Zlecając te prace nam, klient zyskuje pewność poprawnego i profesjonalnego wykonania i nie musi martwić się o dostępność potrzebnych elementów serwisowych. Wszystkich Użytkowników zachęcamy do kontaktu z Działem Technicznym i Handlowym firmy AGRO-SUR, abyśmy mogli przedstawić naszą ofertę serwisową oraz służyć fachową radą.

- Jakie opcje szklarniowe produkuje firma Agro-Sur?
- AGRO-SUR dzięki własnemu centrum projektowemu może przygotować indywidualne rozwiązania, które zapewnią klientowi najbardziej optymalne warunki do uprawy. Mamy również w ofercie szereg szklarni typu szklarni VENLO o szerokości nawy 6,4m 8m 9,6m 12,8m 16m. Nasz Dział Techniczny bez problemu może wykonać również także szklarnię dwuspadową dostosowaną do potrzeb każdego Użytkownika.
Szklarnie możemy wykonać w sposób kompleksowy, czyli od projektu poprzez budowę z pełnym wyposażeniem aż do szkolenia z zakresu użytkowania obiektu. Zachęcamy do kontaktu i jestem przekonany, że szybko znajdziemy najlepsze rozwiązanie i najbardziej korzystne rozwiązanie.