Wady i zalety szklarni z poliwęglanu

Opublikowano: 18 października 2022

Jeszcze do niedawna można było zobaczyć tunele foliowe lub – sporadycznie – tradycyjne szklarnie. Ten stan rzeczy zaczął się zmieniać, a wszystko to dzięki rozwojowi technologii. Wraz z nowymi rozwiązaniami zyskaliśmy możliwość postawienia szklarni krytych płytami z poliwęglanu. Jakie wady i zalety mają szklarnie z poliwęglanu? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do czytania.

Zanim jednak przejdziemy do plusów i minusów szklarni poliwęglanowych, warto powiedzieć kilka słów o płytach z poliwęglanu, z których budowane są te konstrukcje. To jedne z najczęściej wybieranych tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie w budownictwie. Swoją popularność zawdzięczają wysokim parametrom optycznym, izolacyjnym oraz wytrzymałościowym. Płyty te wykorzystywane są do pokrycia szklarni, zabudowy balkonów, pokrycia zimowych ogrodów lub zadaszeń. W zależności od modelu mogą mieć grubość od 4 do 32 mm. Na rynku można znaleźć płyty z poliwęglanu w trzech odcieniach – bezbarwnym, mlecznym oraz dymionym.

Zalety szklarni poliwęglanowych

Szklarnie poliwęglanowe to rozwiązania mające szereg zalet. Niewielka całkowita waga konstrukcji sprawia, że montaż szklarni nie przysparza kłopotów niezależnie od tego, czy chcemy ją zamontować na przykład na drewnianym tarasie lub na piętrze. Także obróbka płyt poliwęglanowych nie jest problematyczna.

Łatwość montażu i obróbki to jednak nie wszystkie atuty płyt poliwęglanowych. To jeden z najtrwalszych materiałów do pokrycia szklarni ogrodowej, który dodatkowo ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ponadto poliwęglan zmniejsza szkodliwe działanie promieni słonecznych na rośliny. To również dobra opcja, jeśli hodujesz rośliny lubiące zacienione miejsca – poliwęglan mleczny pozwoli Ci uzyskać ten efekt.

Wady i alternatywne rozwiązania

Tak jak każde rozwiązanie także szklarnie poliwęglanowe mają swoje wady. Co znajduje się po stronie minusów? Przede wszystkim lekka konstrukcja szklarni, która została pokryta poliwęglanem, jest w większym stopniu narażona na uszkodzenie w czasie silnych, porywistych wiatrów.

W porównaniu z innymi materiałami poliwęglan jest dość miękkim tworzywem. Oznacza to, że łatwiej go zarysować, czy zadrapać. Szklarnie wykonane z tego materiału przyciągają także kurz, przez co wymagają one częstszego czyszczenia. Z upływem lat w komorach poliwęglanu mogą zbierać się zanieczyszczenia, a to z kolei zmniejsza walory estetyczne samej szklarni.

Na koniec warto porównać jeszcze aspekt cenowy. Szklarnie poliwęglanowe są niestety dość drogie, w szczególności w porównaniu z tradycyjnymi szklarniami pokrytymi szkłem. Dla wielu osób zaletą szklarni ogrodowych wykonanych ze szkła jest przezroczystość materiału, dzięki czemu można podziwiać uprawiane rośliny, oraz stabilność tego rozwiązania. Ta opcja jednak ma też swoje wady. Choć cena jest niższa, to obróbka oraz montaż tych szklarni potrafi być uciążliwy.

Jedną z nich jest szklarnia na zamówienie. Dedykowane rozwiązania pozwalają precyzyjnie dopasować szklarnię pod Twoje oczekiwania oraz profil działalności. Nasza firma oferuje szklarnie na zamówienie skrojone pod Twoje potrzeby. Jako producent szklarni z poliwęglanu cieszymy się sporą estymą i szacunkiem na rynku. Konstrukcje szklarni ogrodowych, które proponujemy, są dopracowane w każdym detalu. Ponadto spełniają one wyśrubowane europejskie normy.

Co jeszcze wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji? Jesteśmy rzetelnym producentem szklarni poliwęglanowych, który stawia na terminowość i wysokiej klasy produkty. Wybierając AGO-SUR możesz liczyć na fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy, nawet po realizacji i budowie projektu. Mamy także spore doświadczenie, działamy na rynku od 2006 roku. Chcemy stale się rozwijać, dlatego też nasze produkty dostosowane są do rodzimych, jak i zagranicznych klientów, a szklarnie ogrodowe na zamówienie są tego najlepszym przykładem.