Co wybrać - szklarnia czy tunel foliowy?

Opublikowano: 23 czerwca 2022

Zakładając swój pierwszy ogródek bądź profesjonalny ogród, warto na samym początku zdecydować jakiego rodzaju będą to uprawy, czego się od nich oczekuje i jaką najprostszą droga można dojść do wyznaczonego celu. Oczywiście można zdecydować się na uprawę pod gołą chmurką, jednak taki sposób może nie być wystarczająco efektowny.

Jeżeli oczekuje się, możliwości uprawy nawet od lutego do listopada, warto zainwestować w tunele foliowe lub szklarnie. Korzystanie z oferowanych przez producentów konstrukcji tuneli foliowych możliwe jest zwiększenie ilości upraw, a także ochrona ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Podobieństwa i różnice między tunelem a szklarnią

W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru pomiędzy tradycyjną szklana szklarnią a lekkim tunelem foliowym. Konieczne jest zapoznanie się z podobieństwami i różnicami pomiędzy tymi dwoma obiektami, by dokonać trafnego wyboru. W pierwszej kolejności, należy określić, czy miejsce, w którym ma znajdować dany obiekt będzie jego miejscem docelowym. A to dlatego, że szklarnia ze względu na swoją sporą i sztywną konstrukcję nie jest mobilna. W przypadku zdecydowania się na tradycyjną szklarnię, świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert producentów szklarni aluminiowych. Natomiast wybór tunelu foliowego jest lżejszą opcją, którą w prosty sposób można zdemontować i przetransportować w inne, wybrane miejsce.

Bardzo często aspektem, którym trzeba kierować się ze względów finansowych przy wyborze tuneli foliowych lub szklarni, jest ich koszt. Nie da się nie wspomnieć o tym, że szklarnie są dużo droższym rozwiązaniem. Jednym z najdroższych elementów szklarni są jej fundamenty. Natomiast wybór bloków foliowych jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny, ze względu na tańsze materiały, a także sposób jego instalacji.

Zarówno bloki foliowe jak i szklarnie posiadają odpowiednie parametry, które pozwalają na hodowanie roślin przez cały rok. Świetnie się sprawdzą w przypadku roślin ciepłolubnych jak pomidory, ogórki czy papryki, a także nadają się do hodowli mniej popularnych gatunków jak melon czy arbuz. Bardzo często oba te obiekty są wykorzystywane do uprawy przeróżnych ziół w przydomowych ogródkach.

Stosowane dzisiaj technologie przez producentów tuneli foliowych są znacznie lepsze niż kiedyś. Dzięki temu, w niedrogi sposób można otrzymać satysfakcjonujące efekty. Tunele foliowe poprzez parametry techniczne, świetnie nadają się do tworzenia potrzebnego mikroklimatu dla roślin. Sprawdza się przy utrzymywaniu stabilnej temperatury oraz wilgotności, a także będą chroniły uprawy przez niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi - wichurami, ulewami oraz gradobiciem.

Co brać pod uwagę podczas wyboru?

Zastanawiając się, czy wybrać szklarnie lub tunel foliowy, warto wziąć pod uwagę nie tylko budżet, lecz także swój etap w uprawianiu roślin. Dla początkujących z przygodą upraw, dużo lepszym rozwiązaniem będzie tunel foliowy. Jest on zdecydowanie tańszy oraz mniej zobowiązujący - można go łatwo zamontować oraz rozmontować, a także przenieść w inne miejsce. Do ich postawienia potrzeba dużo niższego progu wejścia, co sprzyja jako pierwszej ogrodowej inwestycji.

Kluczowe przy wyborze jest także zastanowienie się nad tym, jaki profil i skalę ma przybrać uprawa. W zależności od tego, jakie będzie zaangażowanie w hodowanie roślin, a także jakie są oczekiwania do funkcjonowania szklarni lub tunelu, będzie zależała końcowa decyzja. Warto brać pod uwagę także, czy uprawa ma mieć wymiar długofalowy, okazjonalny czy bardziej zaawansowany. Wszystkie te aspekty będą składały się na to, czy warto inwestować w droższą opcję, czy też nie.

Wybierając obiekt dla siebie warto korzystać z ofert producentów szklarni oraz tuneli foliowych. Tunele foliowe to tańsza opcja, którą w łatwy sposób można dopasować do swoich potrzeb. Natomiast w przypadku rozwiązań bardziej stabilnych i długotrwałych - warto korzystać z ofert szklarni na zamówienie, które zostaną idealnie dopasowane do potrzeb i wymagań.