Jak działają systemy cieniujące w tunelach i szklarniach?

Opublikowano: 16 czerwca 2022

Posiadając tunel foliowy lub szklarnie najczęściej oczekuje się, aby działał on wręcz cuda w kwestii wzrostu roślin. Dlatego bardzo często można spotkać dodatki do takich bloków foliowych. Jednym z najpopularniejszych jest system cieniujący. Dzięki niemu staje się możliwe precyzyjne regulowanie warunków, które panują w danym miejscu. W odpowiedni dla siebie tunel można zaopatrzyć się m.in. u producenta szklarni ogrodowych. Przed dokonaniem zakupu swojego rodzaju kurtyny cieniującej do szklarni czy tunelu, warto zapoznać się z tym, po co zostały stworzone takie systemy, a także, w jaki sposób działają.

W jakim celu stosowane są systemy cieniujące?

Kurtyny cieniujące są jednym z najbardziej potrzebnych i istotnych elementów wyposażenia szklarni. Wykorzystuje się je szczególnie w przypadku bardzo wymagających roślin. W hodowania takich upraw, bardzo ważne jest czuwanie nad mikroklimatem panującym w szklarni czy tunelu. Zastosowanie systemu cieniującego pozwoli na zręczne, praktyczne i łatwe kontrolowanie warunków atmosferycznych w miejscu uprawy.

Postawienie na nowoczesne i wysokiej jakości <a href="https://agrosur.com.pl/oferta/zaslony">systemy cieniujące</a> to świetne rozwiązanie, które pozwoli na stworzenie takich warunków uprawom, które będą odpowiednie o każdej porze roku. Przede wszystkim sprawdzą się latem - wykorzystywane są wtedy jako warstwy, które będą chronić przed nadmiernym wzrostem temperatury w bloku, a także szkodliwym i przesadnym nasłonecznieniem upraw. Natomiast zimą systemy cieniujące będą doskonałymi izolatorami, które ograniczą uciekanie ciepła i pozwolą na utrzymanie komfortowych warunków dla roślin.

Rodzaje zasłon cieniujących

Chcąc mieć najkorzystniejsze warunki dla swoich upraw w szklarniach lub tunelach foliowych, ważne jest zaopatrzenie się w systemy cieniujące. Przeglądając oferty producentów kurtyn cieniujących, można natrafić na wiele różnych rodzajów systemów. Najczęściej materiał, który odpowiada za cieniowanie czy to szklarni, czy tunelu foliowego wykonany jest z kombinacji pasków foliowych - aluminiowych oraz przeźroczystych. Można wybrać różnego rodzaju materiały, które będą miały odpowiednie parametry cieniowania, co pozwoli zaoszczędzić energię i stworzyć odpowiedni mikroklimat.

Przede wszystkim <a href="https://agrosur.com.pl/oferta/zaslony">kurtyny cieniujące</a> są podzielone ze względu na systemy napędów. Najpopularniejsze są trzy modele systemów. Wyróżnia się tutaj: systemy linkowe, systemy zębatkowe, a także systemy rolowane. Wszystkie one posiadają inny element ciągnący (może to być linka nierdzewna, rura stalowa, a także motoreduktor).

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju zasłon cieniujących warto zwrócić uwagę także na sterowniki komputerowe. To one pozwalają w taki sposób zaprogramować system cieniujący, by czas naświetlania słonecznego upraw, był odpowiedni dla specyfiki każdej z roślin. Takie działanie pozwala na zoptymalizowanie zbiorów i wytworzenie jak najlepszych warunków.

W przypadku kiedy potrzebne są niestandardowe rozmiary kurtyny, proponujemy kontaktowanie się z producentem szklarni ogrodowych.