Jak przygotować tunel foliowy do kolejnego sezonu?

Opublikowano: 11 maja 2022

Gdy letni sezon się kończy, należy przygotować się do przedzimowych porządków. W takich sytuacjach warto zająć się osłonami do uprawy roślin, do których zaliczają się między innymi tunele foliowe. Jak je odpowiednio zabezpieczyć, aby jak najdłużej spełniały przeznaczony im cel? W tym artykule można znaleźć podpowiedzi, jak zadbać o tunele z folii, aby nie straciły one swojej żywotności oraz były w jak najlepszej kondycji na przyszły sezon.

Zabezpieczenie folii

Pierwszą i jednocześnie jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy zrobić, aby przygotować tunele foliowe do kolejnego sezonu, jest kontrola pokrycia oraz całej konstrukcji. Niezależnie od tego, czy tunel był zdemontowany na zimę, czy też nie, należy go rozłożyć, a potem dokładnie skontrolować poszczególne elementy. W szczególności trzeba przyjrzeć się konstrukcji tunelu, sprawdzając przy tym, czy każda z rurek nadaje się do powtórnego użycia. W momencie, w którym na rurkach będzie rdza, należy taki element z niej oczyścić oraz pokryć lakierem, który przedłuży jego żywotność.

Kiedy konstrukcja zostanie sprawdzona, przychodzi czas na skontrolowanie pokrycia. To niezwykle istotna część, nieszczelna folia nie będzie prawidłowo spełniała swojego zadania. Dlatego też kluczową kwestią jest to, aby sprawdzić, czy nie ucierpiała ona w wyniku pozostawienia jej na zimnie lub podczas przechowywania. Uszkodzona powłoka nie zawsze wiąże się z całkowitą wymianą folii. Można ją naprawić przy pomocy specjalnej taśmy naprawczej, która ma za zadanie wzmocnić pokrycie foliowe, a co za tym idzie, przedłużyć żywotność tunelu.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których folia została tak bardzo zniszczona, że nadaje się jedynie do usunięcia. W takich przypadkach, niestety, lepszą opcją będzie zakup nowego pokrycia do tuneli foliowych.

Jeśli stara folia nie jest uszkodzona i można ją ponownie wykorzystać, trzeba ją najpierw umyć. Dobrą opcją będzie użycie mydła potasowego, które nie tylko zmyje brud z powłoki, ale również ochroni uprawy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz szkodnikami. To środek używany w ekologicznym rolnictwie, więc można po niego śmiało sięgać.

Przygotowanie gleby

Gdy foliowe tunele ogrodnicze zostaną już dokładnie sprawdzone, a powłoka zostanie wymieniona lub przygotowana na kolejny sezon, warto przejść do kolejnego punktu, jakim jest przygotowanie gleby. Tutaj jednak znaczenie ma czas, glebę można odkazić wyłącznie wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Koniecznie należy też zadbać o jej żyzność, usuwając w tym celu (jeśli zajdzie taka potrzeba) pozostałości po zeszłorocznych roślinach albo chwastach. Żeby zapewnić optymalne warunki roślinom, należy wypełnić tunele foliowe dobrej jakości ziemią. Używając wyłącznie dobrej gleby, można stworzyć optymalne warunki do uprawy roślin ozdobnych, warzyw bądź owoców.

Jak poprawić jakość ziemi? W tym celu można użyć nawozów, na rynku dostępne są różne opcje. Jedną z nich jest kompost oraz inne naturalne nawozy, które można wymieszać z ziemią przed siewem. Tak przygotowane tunele z folii oraz gleba przekładają się na owocne plony, które bardzo często pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie znajdują się w tunelach lub innych konstrukcjach ochraniających je przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi.

Warto tutaj podkreślić, że w tunelach foliowych można uprawiać rozmaite owoce oraz warzywa. Z pierwszej kategorii można postawić na truskawki, poziomki lub pomidory, z drugiej doskonale do uprawy w tunelach nadają się ogórki, kapusta, sałata oraz cebula. Jednak warzywa i owoce to nie jedyne możliwości, z jakich można skorzystać. Tunele foliowe wykorzystywane są również do uprawy roślin doniczkowych. W tych przypadkach tunele służą jedynie do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a rośliny rosną w tym czasie w doniczkach. Można je ustawić na gruncie (choć lepszą opcją będą ławy), ale i tak przygotowanie gleby nie będzie miało takiego znaczenia jak w przypadku uprawy warzyw i owoców.