Jak uprawiać kwiaty w tunelu foliowym lub szklarni?

Opublikowano: 11 sierpnia 2022

Zastanawiasz się nad tym, jak należy uprawiać kwiaty w tunelu foliowym lub w szklarni? Kiedy najlepiej rozpocząć sadzenie kwiatów i jak je pielęgnować? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania naszych podpowiedzi.

Jakie kwiaty nadają się do szklarni?

W tunelu foliowym lub w szklarni hoduje się głównie rośliny ciepłolubne lub te, które lubią stanowiska słoneczne. Do wzrostu potrzebują one właściwych warunków, a nasz nieprzewidywalny polski klimat nie zawsze jest w stanie im je zapewnić. Podejmując decyzję o uprawie szklarniowej, warto zdecydować się na popularne i chętnie kupowane gatunki.

Róże w szklarni

Z całą pewnością należy do nich róża, nie bez powodu jest nazywana królową kwiatów. Wymagania są dość duże, ponieważ uprawa róż wymaga przestrzeni, szklarnia powinna mieć wysokość minimum 3,5 metra, może sięgać nawet i do 6 metrów. Powinna także zapewniać dodatkowe oświetlenie a także być odpowiednio wentylowana. Najlepsze efekty otrzymamy, hodując róże w piaszczysto-gliniastej glebie, bogatej w składniki pokarmowe, dlatego przed sadzeniem zaleca się nawożenie.

Lilie w tunelu foliowym

Coraz częściej spotykamy również uprawy lilii pod osłonami, zwłaszcza królewskich lilii i tygrysa. To piękne kwiaty, ale do wzrostu należy im zapewnić żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę, zasiloną nawozem. Należy zwrócić uwagę, aby cebulki nie były suche ani pomarszczone.

Tulipany pod osłoną

Tulipany kojarzą nam się z ogromnymi uprawami w Holandii, które często widzimy na wizytówkach tego kraju. U nas też możemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami, uprawiając je w tunelu foliowym lub w szklarni. Aby zapewnić im idealne warunki do wzrostu, należy odpowiednio sterować temperaturą otoczenia. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma jednak selekcja cebulek przed posadzeniem które nie mogą nosić śladów chorób, plam czy pleśni.

Frezje spod folii

Frezje to piękne i delikatne kwiaty, które doskonale nadają się do uprawy w szklarniach. Potrzebują one jednak odpowiedniej ilości światła, dlatego należy zainwestować w lampy. Odpowiednia temperatura do ich uprawy to 13-15 stopni w nocy i 17 w dzień. Aby ją utrzymać, niezbędny jest agregat prądotwórczy a także system węży, które doprowadzają ciepłą wodę celem ogrzewania gleby.

Od czego zacząć?

Zaczynamy przede wszystkim zorganizowania miejsca uprawy. Musimy podjąć decyzję czy decydujemy się na lekkie tunele foliowe czy solidne szklarnie z poliwęglanu. Pełnią one podobną funkcję a podczas wyboru należy kierować się swoimi możliwościami finansowymi i możliwościami. Aczkolwiek nie zawsze wybór najdroższego rozwiązania jest uzasadniony, podobnie jak najtańsze może nie spełniać naszych oczekiwań. Następnie należy zadbać o odpowiednie podłoże, oświetlenie a także system ogrzewania.

Kiedy siać nasiona?

Kiedy siać nasiona, to pytanie, które zazwyczaj pojawia się w głowie każdego hodowcy. Przede wszystkim należy się kierować wskazówkami, znajdującymi się na opakowaniach nasion. Ważne jest także, czy rośliny będą przesadzane do ogrodów na świeżym powietrzu. W takim przypadku producent szklarni zaleca sadzenie nasion maksymalnie osiem tygodni przed przewidywaną ostatnią datą mrozu. Aby nasiona obficie wykiełkowały, potrzebują temperatury ok. 27 stopni Celsjusza. Temperaturę tę należy monitorować tak, aby zapewnić im stałą temperaturę gleby.

Czy warto uprawiać kwiaty w szklarni lub tunelu foliowym?

Uprawa kwiatów w szklarni bądź w tunelu foliowym pozwala na uzyskanie plonu nie tylko w okresie wiosenno-letnim ale także jesienno-zimowym. Decydując się na zakup obiektu od sprawdzonego producenta tuneli foliowych, zapewnimy naszym kwiatom doskonałe warunki do rozwoju i szybkiego wzrostu a także ograniczymy ryzyko wystąpienia chorób. Nie mamy wątpliwości, że jest to doskonały pomysł zarówno na biznes jak i dla pasjonatów ogrodnictwa. W ofercie renomowanego przedstawiciela AGRO-SUR znajdują się solidne i trwałe modele tuneli foliowych i szklarni w różnych rozmiarach tak, aby każdy mógł znaleźć te idealne dla siebie.