O czym informują oznaczenia folii na tunel?

Opublikowano: 22 listopada 2022

Tunele foliowe wykorzystywane są do upraw roślin zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Wybór konkretnego rodzaju folii na tunel wpływa na warunki, które panują wewnątrz. Od parametrów pokrycia zależy jego wytrzymałość czy przepuszczalność promieni UV. Wszystko to ma znaczenie w kontekście rozwoju ciepłolubnych roślin jak pomidory czy papryka. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jak interpretować oznaczenia „UV” na folii?

Producenci tuneli foliowych wybierają do swoich konstrukcji różnego rodzaju pokrycia, od których zależy m.in. przepuszczalność światła czy kształtowanie się wilgotności i temperatur wewnątrz pomieszczenia. Zbrojona folia na tunel charakteryzuje się znaczną odpornością i wytrzymałością na działanie warunków atmosferycznych, a dzięki temu może wytrzymać przez kilka sezonów. Ile dokładnie? To zależy od oznaczenia UV.

Najczęściej folia na tunel opisywana jest symbolami od UV2 do UV5. Liczba informuje o ilości sezonów, które powinno wytrzymać poszycie. W tym miejscu warto podkreślić, że w każdym roku występują dwa sezony – wiosenny i jesienny. Jeśli więc zdecydujesz się na folię oznaczoną UV2 to Twój tunel foliowy zachowa właściwości przez jeden rok kalendarzowy.

Co oznacza kolor folii na tunele foliowe?

Na przydomowych działkach i profesjonalnych uprawach można spotkać najczęściej dwa kolory folii – biały i zielony. Pierwszy z wariantów jest zwykle przeźroczysty lub mleczny i dobrze blokuje promieniowanie ultrafioletowe. Tego rodzaju folia na tunel jest wytrzymała, a dzięki temu jest odporna na otarcia i rozerwanie.

Zielona folia na tunel jest często wzmocniona siatką, a przez to zyskuje na wytrzymałości. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku silnych wiatrów, na których działanie wystawiona jest szklarnia ogrodowa. Producenci tuneli foliowych podkreślają, że zielona folia ma wysoki filtr UV, co dobrze sprawdza się w przypadku roślin wrażliwych na promieniowanie ultrafioletowe. Rozwiązanie jest trwałe i powinno przetrwać minimum cztery sezony.

Folia na tunel może mieć także inne kolory niż tylko biały i zielony. Konkretna barwa jest zwykle powiązana z oznaczeniem „UV”. Podział ma pomóc w ułatwieniu identyfikacji konkretnych rodzajów poszycia. Jest to bardzo przydatne zarówno dla producentów tuneli foliowych, jak i w bezpośredniej sprzedaży.

Kolor folii a jej wytrzymałość:

  • niebieski – UV2;
  • żółty – UV3;
  • zielony – UV4;
  • różowy – UV5.

Biała lub zielona folia także może mieć symbol UV2 czy UV5. Przy wyborze poszycia najlepiej sprawdzić oznaczenia, aby dostosować wytrzymałość do planowanych nasadzeń.

Tunel foliowy plastikowy czy metalowy?

Producenci tuneli foliowych dostarczają konstrukcje wykonane z plastiku lub metalu. Wybór określonych parametrów wpływa na wytrzymałość obiektu i łatwość konserwacji.

Tunele foliowe wykonane z rurek PCV czy PP charakteryzuje prostota montażu, lekkość i atrakcyjna cena. Taki obiekt nie wymaga także specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Ograniczają się one przeważnie do czyszczenia, ponieważ materiał nie ulega korozji. Warto podkreślić, że tunel foliowy z plastiku jest mniej wytrzymały od metalowego odpowiednika. Niemniej jednak to częsty wybór działkowiczów, a nawet profesjonalnych producentów.

Tunel foliowy metalowy to popularna konstrukcja w przydomowych uprawach, a także w większych obiektach. Obiekty cechuje duża wytrzymałość i stabilność, co ma duże znaczenie przy wietrznej pogodzie. Szkielet tunelu jest cienki, a dzięki temu nie powoduje zacienienia roślin. Konserwacja wymaga większej uwagi, gdyż rury mogą rdzewieć. Alternatywą są rozwiązania ocynkowane, które chronią przed rdzą i zapewniają długą żywotność.

Oznaczenia folii na tunel

Wybierając folię, warto przyjrzeć się jej oznaczeniom. Punktem wyjścia jest kolor, który jest powiązany z wytrzymałością poszycia. Parametr UV i stojąca obok niego cyfra informuje o ilości sezonów, które wytrzyma obiekt. Ważna jest także gramatura folii, która powinna wynosić minimum 140 g/m2, a jeśli zależy Ci na konstrukcji, która przetrwa kilka lat, zaleca się gramaturę 150 g/m2. Tego rodzaju folia jest bardziej wytrzymała i lepiej chroni przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Zastanawiasz się, jaka folia będzie najlepsza dla Twoich upraw? Zajrzyj do zakładki oferta i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.