Tunel foliowy a szklarnia – różnice

Opublikowano: 29 lipca 2021

Hodowla roślin wymaga wykorzystania odpowiednich rozwiązań, które pomogą zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Jednym z nich są tunele foliowe oraz szklarnie. Te nowoczesne konstrukcje zostały zaprojektowane w taki sposób, by mogły umożliwić ogrodnikom oraz hodowcom roślin osiągnięcie jak najlepszych efektów. Starannie wyselekcjonowane materiały oraz konstrukcje sprawiają, że zarówno tunele foliowe, jak i szklarnie są solidne i wytrzymałe oraz charakteryzują się bardzo wysoką trwałością.

Wybierając konkretne rozwiązanie dla swojej uprawy, hodowcy stają przed wyborem między tunelem i szklarnią. Na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydować? Niestety na to pytanie nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Tunele foliowe ogrodnicze

Konstrukcje tego typu sprawdzają się szczególnie w przypadku intensywnej uprawy roślin potrzebujących dużych ilości ciepła. Z tego względu bardzo często korzysta się z nich w przypadku uprawy np. papryki, pomidorów czy ogórków, ale także kwiaty rabatowe, nowalijki i zioła.

W ich wnętrzu panuje odmienny mikroklimat. Jest tam cieplej oraz wilgotniej. Dzięki temu, że zapewniają ochronę przed niskimi temperaturami, pozwalają na prowadzenie upraw również podczas chłodniejszej pory roku, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Zapewniają również bardzo dobrą przepuszczalność światła.

Do ich budowy wykorzystywane są aluminiowe oraz stalowe konstrukcje, które tworzą szkielet. Całość jest następnie pokrywana podwójnie pompowaną folią.

Główną funkcją tego obiektu jest utrzymanie stałej temperatury i ochrona przed mrozem, wiatrem i silnymi opadami. Służy do uprawiania delikatnych i wrażliwych warzyw oraz kwiatów, które naturalnie rosną w cieplejszych i łagodniejszych klimatach. Dzięki szklarniom ciepłolubne rośliny mogą dojrzewać bez narażenia na niekorzystne warunki lub szkodniki czy choroby.

Szklarnie

Podobnie jak oferowane przez nas tunele foliowe, są tworzone z myślą o profesjonalnych uprawach. Mogą być konstrukcjami o bardzo dużej powierzchni i zajmować nawet kilka hektarów. Konstrukcje charakteryzują się świetną przepuszczalnością światła i pozwalają zapewnić stałą, wysoką temperaturę. Dzięki nim można zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Ich szkielet stanowi wytrzymała i stabilna konstrukcja ze stali oraz aluminium. Składają się na nią słupki, kratownice, rynny oraz panele wentylacyjne. Między nimi umieszczane są szklane panele.

W razie potrzeb konstruowane są również szklarnie szerokonawowe, które charakteryzują się dużą kubaturą oraz nie posiadają barier wewnętrznych.

Dzięki swoim zaletom szklarnie stanowią podstawę wielu upraw warzywnych oraz kwiatowych.

Czy tunel foliowy wymaga pozwolenia na budowę?

W pewnych przypadkach postawienie na działce obiektu wymaga pozwolenia lub zgłoszenia. Wznoszeniu tuneli foliowych jest uzależnione od typu obiekt, jego fundamentów , wielkości, położenia oraz lokalnych warunków i przepisów.