Jak skutecznie ogrzewać szklarnię?

Opublikowano: 8 września 2022

Jeśli jesteś użytkownikiem szklarni lub tunelu, zapewne nieraz się zastanawiałeś, w jaki sposób można skutecznie ich wnętrze ogrzewać oraz jak wysoką temperaturę utrzymać. Okazuję się bowiem, że samo postawienie szklarni nie jest wystarczające, aby zapewnić roślinom wystarczające warunki do wzrostu. Konieczne jest zastosowanie systemu grzewczego. Jaki system najlepiej wybrać?

Ogrzewanie szklarni

Szklarnie ogrodowe mają za zadanie zapewnić roślinom optymalne warunki do szybkiego wzrostu i obfitego plonu a także wydłużyć okres ich wegetacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów grzewczych do szklarni możliwa staje się uprawa nawet najbardziej wymagających i delikatnych roślin. Ponadto, uprawa w ogrzewanej szklarni może trwać nawet i przez cały rok kalendarzowy, a nie tylko w okresie wiosenno-letnim.

Sposoby ogrzewania

Przed podjęciem decyzji o zakupie systemu grzewczego do szklarni, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku wariantami. Pozwoli to na dobranie idealnie dopasowanego do naszych upraw systemu. Należy wziąć przy tym pod uwagę wielkość szklarni oraz wymaganą temperaturę, jaką chcemy, aby panowała wewnątrz szklarni a także to, z jakiego źródła energii możemy korzystać. Najpopularniejsze sposoby ogrzewania szklarni to ogrzewanie gazem, gorącym powietrzem, prądem lub ogrzewanie wodne.

Ogrzewanie szklarni gazem

Ogrzewanie szklarni gazem to specyficzny system, którego nie należy stosować w sposób ciągły. To doskonałe rozwiązanie raczej doraźne, w sytuacjach wystąpienia nagłych mrozów i przymrozków. Należy jednak pamiętać, że ogrzewania gazowego nie można wykorzystywać pod ziemią, gdyż grozi to eksplozją. Ponadto utrzymanie takiej instalacji nie należy do tanich.

Ogrzewanie szklarni gorącym powietrzem

Ogrzewanie szklarni nadmuchem gorącego powietrza to system dostępny w ofercie firmy AGRO-SUR. Jest to stosunkowo szybki sposób ogrzania wnętrza szklarni, jednak równie szybko temperatura ta spada po wyłączeniu nadmuchu powietrza. Zbyt częste wykorzystywanie nadmuchu gorącego powietrza może też przyczyniać się do wysuszenia liści i przenoszenia chorób, dlatego należy używać go z umiarem. Sama instalacja jest stosunkowo prosta, nie wymaga montaży dodatkowych elementów a jednocześnie zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Doskonale się sprawdza w przypadku niewielkich szklarni.

Ogrzewanie szklarni prądem

Ogrzewanie szklarni prądem podobnie jak gazem jest systemem dość kosztownym. Co prawda jest to system niezwykle wydajny, zapewniający dość szybko optymalne warunki wewnątrz, ale ze względu na wysokie koszty ogrzewania grzejnikami olejowymi bądź konwektorami, stosuje się go raczej w szklarniach o niewielkim metrażu.

Ogrzewanie szklarni wodą

Ogrzewanie wodne, oferowane przez firmę AGRO-SUR to system wydajny i skuteczny, z powodzeniem wykorzystywany w obiektach o dużej powierzchni. Woda, która przechodzi rurami rozlokowanymi po szklarni, oddaje ciepło do powietrza. Aby miała odpowiednią temperaturę, jest podgrzewana przez kocioł grzewczy lub nagrzewnice. System ten może być całkowicie zautomatyzowany, a poziom temperatury kontrolują wówczas czujniki.

Zadbanie o odpowiednią izolację

Z punktu widzenia efektywności ogrzewania szklarni, niezwykle ważna jest odpowiednia jej izolacja. Należy zatem zadbać o właściwe zabezpieczenie drzwi i wszelkich pozostałych ewentualnych otworów. Zazwyczaj w celu izolacji stosuje się folie bąbelkowe oraz termo odblaskowe. Nie ma potrzeby kupowania specjalnej folii ogrodniczej. Doskonale się sprawdzi zwykła folia bąbelkowa, która jest znacznie tańsza a równie skuteczna. Warto ją zainstalować, gdy tylko nadejdzie jesień a temperatura powietrza zacznie spadać poniżej 12 stopni C. Wiosną, gdy temperatura z kolei wzrośnie powyżej 12 stopni C, należy pamiętać, aby folię ściągnąć. Dla właściwej izolacji, czasem stosuje się podwójne oszklenie.

Inne sposoby ogrzewania szklarni

Warto zdać sobie z tego sprawę, że chcąc jak najdłużej zatrzymać wysoką temperaturę wewnątrz szklarni, kluczową sprawą może być jej lokalizacja. Dobrze, gdy zdecydujemy się na postawienie szklarni na obszarze odpowiednio nasłonecznionym a jednocześnie osłoniętym przed wiatrem. To niezwykle banalny sposób na zaoszczędzenie wielu pieniędzy i niepotrzebnego wysiłku z ogrzewaniem.