Gdzie postawić tunel ogrodniczy?

Opublikowano: 30 października 2021

Zapewnienie roślinom, owocom i warzywom odpowiednich warunków jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć pożądany efekt.

Jednym z najważniejszych warunków jest odpowiednia temperatura i ochrona przed wiatrem i śniegiem. Profesjonalni ogrodnicy od lat uznają tunele foliowe za niezawodny sposób na udany sezon. Pozwalają roślinom rosnąć w kontrolowanym środowisku. Przydają się do hodowania roślin ciepłolubnych, które nie wytrzymałyby w polskim klimacie. Te rośliny, gdy tylko zostaną zasadzone w tunelach foliowych, mają wydłużony okres wegetacji. Pozwala to na przeżycie zimnych miesięcy i rozkwitnięcie w pożądanym przez ogrodnika momencie. Również gatunki, które radzą sobie w cięższych warunkach atmosferycznych skorzystają na ulokowaniu ich w tunelu. Będzie on stanowił ochronę przed silnym wiatrem, deszczem, śniegiem i gradem. Zapewnienie temperatury wyższej tylko o kilka stopni Celsjusza sprawi, że zakwitną i wydadzą owoce szybciej, niż by miało to miejsce na ternie nieokrytym. W efekcie można cieszyć się kwitnącymi roślinami oraz świeżymi owocami i warzywami nawet poza sezonem.

Gdzie postawić tunel foliowy?

Głównym zadaniem tuneli foliowych jest stworzenie mikroklimatu i zapewnienie roślinom temperatury wyższej niż poza nim. Podstawowym kryterium przy wybieraniu najlepszego miejsca jest jak najwyższa dostępność do światła słonecznego. Gdy już określimy takie miejsce, należy zamontować tunel foliowy tak, aby dłuższy bok był ustawiony w układzie północ-południe. Pozwoli to roślinom na maksymalną ekspozycję na słońce. Dużą zaletą tuneli foliowych jest ich lekka waga i wytrzymałość, dlatego nawet, jeśli wybrane przez nas miejsce nie spełni oczekiwań, można w każdym momencie po prostu przenieść tunel.

Wybór gleby

Przy hodowlach warto regularnie wymieniać podłoże. Wielu ogrodników co kilka lat usuwa warstwę gleby i nasypuje nową bądź zmienia położenie konstrukcji, aby znajdowała się w miejscu ze świeżą glebą. Nawet, jeśli stawiasz tunel foliowy pierwszy raz, warto rozważyć obszar, na którym w ciągu ostatnich lat nie hodowano roślin. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nic straconego – można manualnie wymienić i nawozić podłoże.